top of page

          Kök Uçucu Yağlar,

 

          Bitkinin kökünden, distilasyon yöntemiyle elde edilen konsantre özlerdir. Bir kökün bitkideki görevi, bitkiyi, üzerinde yetiştiği zemine (örneğin toprağa) bağlamak ve bitkinin yaşaması için ihtiyaç duyduğu su ve besin maddelerini toprağın derinliklerinden emerek bitkiye ulaştırmaktır. Bitki için gereken kimi hormonlar da kök bölgesinden salgılanır.

         

          Kökler, nasıl bir bitkinin sabit, güçlü bir şekilde durabilmesini yani "köklenebilmesini"; toprağın derinliklerine ulaşarak beslenmesini ve bu sayede sağlam bir şekilde büyüyüp gelişmesini destekleyerek zeminle bağlantısını sağlamlaştırıyorsa aynı desteği, bitki köklerinden elde edilen aromatik yağlar da insanlar için sağlar. Bir insanın hem fiziksel hem ruhsal olarak sağlıklı, dengeli, huzurlu bir şekilde büyüyüp gelişmesi ve yaşama dahil olabilmesi için tıpkı bir bitki gibi "köklerinin" sağlam ve besleyici olmasına ihtiyaç duyar.

 

          Kökün insandaki tezahürü aile, soy, kendi ve kendinden önceki neslin doğup büyüdüğü topraklar olarak ifade bulmaktadır. Kendi kökümüzle olan ilişkimiz, şu andaki yaşam kalitemize; işimizle, eşimizle kısacası çevremizle olan ilişkimize yansımaktadır. Köklerini reddederek görmezden gelmek, yaşamın kaynağını reddetmektir. Çünkü yaşam enerjisi bize köklerimiz aracılığıyla akmaktadır. Bu akışta yaratılan herhangi bir aksama, yeşermemizi sağlayan besine, suya ulaşmamıza ket vurmak olur. Duygusal boşluklar, kıskançlık, anksiyete, panik atak gibi ruhsal sıkıntıların yanı sıra, maddi ve bedensel ya da beslenmeyle ilgili (obezite vs.) Herhangi bir sorun "kökümüzle" olan ilişkimize bakmamız için bir uyarandır. Kök uçucu yağları içimize dönmemizde, yaşamı olduğu haliyle kabul edebilmemizde, kaygıların ötesinde "şu anda" yaşayabilmemizde bize destek olurlar. Kendi içinde tam hisseden ve dolayısıyla diğer insanlarla sağlıklı ilişkiler kurabilen; iyi bir dinleyici olarak yaşama alçakgönüllü bir şekilde dahil olabilen insanlar olmaya bizi teşvik ederler.

          Zencefil, zerdeçal, kedi otu (valerian), vetiver melekotunu (angelica root) kök uçucu yağlarına birkaç örnek olarak verebiliriz. Kök uçucu yağlarını tek başlarına ya da diğer uçucu yağlarla birlikte (uygun bir sabit yağ ile karıştırmak suretiyle) kullanmak bizi ihtiyaç duydugumuz zamanda destekleyecektir.

 

          Bayramlar bana hep köklerimi hatırlatır. Bu yazının ortaya çıkışının bu güne denk gelmesi bir tesadüf olmasa gerek. Bu vesileyle hepinizin bayramını kutlarım!

 

          Ziyaret etme ya da fiziksel olarak temasta bulunma olasılığımız olmasa da köklerimizi sevgiyle ve saygıyla andığımız mutlu, huzurlu, köklü bayramlarımız olsun! 🙏💕🌱🌲

 

Fotoğraftaki vetiver kökü Charlie pate tarafından fotoğraflanmış🌱

kok
bottom of page